Средновековната църква „Свети Георги” влезе в списъка на стоте туристически обекта
В рамките на инициативата „Европейски дни на наследството” на 17 и 18 септември в Кюстендил за желаещите граждани бе осигурен безплатен достъп с беседа до всички музейни експозиции. Директорът на Регионалния исторически музей Валентин Дебочички обясни пред наш репортер, че инициативата за отворените врати на паметниците на културата произлиза от Франция. През 1991 г. европейските дни на културата вече преминават под егидата на Съвета на Европа и Европейския съюз, оттогава всички около 50 европейски държави отбелязват по различен начин тези дни на европейското наследство.
Основната цел и задача за инициирането им е чрез безплатния достъп да се привлече и запознае по-широк кръг хора – от местната общност и гости, с богатото културно-историческо наследство на нашия край и на страната. Така те ще бъдат и приобщени да съдействат на специализираните институции да съдействат в тяхната дейност, както и за опазването на културно-историческите обекти, продължи Дебочички. Той добави, че и музеите във Ватикана ще работят на 26 септември за посетители безплатно с цел популяризиране на европейското културно наследство.
Всяка държава определя своя тема, под знака на която преминава инициативата. Такива тема е била например тази за културните коридори в Югоизточна Европа – включително формирането на общи маршрути за културен туризъм в балканските държави. През 2009 г. бяхме щастливи да отбележим реставрирането по европейски проект за трансгранично сътрудничество на музейния комплекс „Св. Георги” в кв.”Колуша” и да го открием тържествено, напомни директорът на музея. През настоящата 2010 г. по данни от интернет ние сме един от не многото музеи в страната, които отново отбелязват тези дни на наследството, продължи той. Над половината от недвижимите паметници на културата, около 800 на брой общо, са регистрирани в Кюстендилската община.
През тазгодишния септември музеят се включва и в редица други инициативи, включително и на Община Кюстендил – като денят на Япония в града (на 19 септември), международния ден на туризма на 25 и 26 септември, организиран от общината и съвета по туризъм и др. И тогава пред туроператорските фирми - гости на форума ще бъдат представени музейните експозиции и основните обекти от културното ни наследство – църквата „Св. Георги”, Римските терми, крепостта „Хисарлъка” и др., които могат да бъдат включвани в офертите им за туристите. Смятам, че усилията за популяризиране и рекламиране на нашето културно наследство трябва да бъдат постоянни, под различни форми, обобщи В. Дебочички. Музейните експозиции могат да се разглеждат и в съботните дни, а най-важните от тях – и в неделните.
Отскоро в списъка на стоте туристически обекта на Българския туристически съюз, наред с къщата-музей „Димитър Пешев” и Художествената галерия, под един и същ номер – 26, е включен и трети обект – средновековната църква „Св. Георги” в кюстендилския квартал „Колуша”, съобщи Дебочички. Обектът вече има свой печат и ще бъде включен в новото издание на картите за посещение на тези най-ценни сто туристически обекта в страната ни. Това е още един аргумент да привлечем туристите, които посещават организирано Македония (вкл. Охрид), до посетят и наши кюстендилски културно-исторически обекти, обобщи той.
Само през изложбената зала „Асклепий”, направена през 2006 г., за последните 6 месеца на тази година са преминали над 2000 посетители. Сред тях има и гости от чужбина – от Холандия, Белгия, Франция, Израел, Канада, Испания, Русия и др., уточни Давид Алфандари – служител в музея. Всички те остават доволни от представеното, удовлетворяват интереса си към историята на Кюстендилския край и изпитват уважение към работата на музейния екип, каза той.
В зала „Стримон” пък за желаещите се предлагаше прожекция на филм за Апостола на свободата – Васил Левски.